Nieuw wereldwijd onderzoek van WatchGuard laat zien dat interne teams het tempo niet meer bijhouden en vaker kiezen voor security via MSP’s
Veel organisaties kunnen cybersecurity niet meer volledig intern dragen. Dat blijkt uit nieuw onderzoek van WatchGuard Technologies. Interne teams zijn vaak wel bemenst, maar kunnen de snelheid, schaal en druk van moderne dreigingen steeds moeilijker bijhouden. Vooral AI-gedreven aanvallen vergroten die druk. Daardoor kiezen organisaties vaker voor externe securitydiensten met 24/7-monitoring, snelle detectie en meetbare resultaten.
Uit het onderzoek onder 842 IT- en cybersecurityprofessionals in twintig landen blijkt dat 91% van de organisaties zich zorgen maakt over AI-gedreven cyberaanvallen. Tegelijk kreeg 75% in het afgelopen jaar te maken met minimaal één cyberincident. Ook geeft 54% aan dat ze geen continue monitoring en respons kunnen leveren. Daarnaast heeft 67% extra ondersteuning nodig om aan strengere compliance-eisen te voldoen. Die combinatie dwingt organisaties om opnieuw te kijken naar de manier waarop ze cybersecurity organiseren en wie daarvoor verantwoordelijk is.
Van interne taak naar externe securitydienst
Ondanks investeringen in mensen en tools lopen interne IT-teams tegen hun grenzen aan. Het probleem zit niet meer in een gebrek aan bewustzijn. Organisaties kennen de risico’s. De dagelijkse uitvoering wordt alleen te zwaar.
Bijna de helft van de organisaties (48%) werkt al met managed service providers (MSP’s) om interne teams te ondersteunen. Dat wijst op een bredere ontwikkeling: MSP’s schuiven op van extra IT-hulp naar strategische securitypartners.
“Dit is geen kenniskloof, maar een capaciteitsprobleem”, zegt Joe Smolarski, CEO van WatchGuard Technologies. “Organisaties begrijpen de risico’s. Wat ze missen, is de capaciteit om te monitoren, detecteren en reageren met de snelheid en schaal die vandaag nodig zijn. Cybersecurity groeit uit boven wat interne teams alleen kunnen dragen. Dat biedt MSP’s een grote kans om op te treden als echte securitypartners.”
AI verandert dreigingen en aankoopgedrag
AI versnelt de ontwikkeling van cyberdreigingen. Aanvallen worden slimmer, sneller en lastiger te herkennen. Tegelijk groeit de vraag naar securityoplossingen die AI gebruiken voor detectie en respons.
Uit het onderzoek blijkt dat 44% van de organisaties bereid is om meer te betalen voor AI-gedreven detectie en respons. Securityleveranciers moeten daardoor meer leveren dan bescherming alleen. Organisaties verwachten meetbare resultaten.
Ook de manier waarop organisaties hun securitypartners beoordelen verandert. Klassieke graadmeters zoals uptime en servicedelivery maken plaats voor concrete securityresultaten, zoals:
- snellere detectie van incidenten en snellere respons
• betere preventie van dreigingen
• minder operationele druk voor interne teams
• sterkere digitale weerbaarheid
Bijna de helft van de respondenten ziet zijn provider inmiddels als strategisch adviseur of proactieve partner. Dat laat zien hoe snel de rol van MSP’s verandert.
Regionale verschillen, dezelfde prioriteiten
De manier waarop organisaties cybersecurity inkopen verschilt per regio. Volwassen markten zoals de Verenigde Staten en Frankrijk leunen sterker op managed services. In Mexico spelen value-added resellers nog een grotere rol. Canada laat juist meer groei zien in security via consultancy.
Toch groeien de behoeften naar elkaar toe. In alle regio’s zoeken organisaties vooral naar 24/7-monitoring, snellere respons, AI-gedreven security en ondersteuning bij compliance.
Securitybudgetten blijven groeien
Ondanks economische onzekerheid blijven organisaties investeren in cybersecurity. 75% verwacht dat het securitybudget in de komende twee jaar stijgt. Die extra investeringen gaan vooral naar diensten die continue bescherming leveren en resultaten aantoonbaar maken.
Cybersecurity verandert daardoor van een periodieke investering in een vaste operationele noodzaak. Organisaties willen minder losse tools en minder reactieve maatregelen. Ze zoeken geïntegreerde diensten die dag en nacht bescherming bieden.
Kans voor MSP’s
Voor MSP’s ontstaat hierdoor een duidelijke kans. Zij kunnen doorgroeien van IT-dienstverlener naar volwaardige cybersecuritypartner. Dat vraagt om snelheid, kennis, schaal en oplossingen die aantoonbaar bijdragen aan betere security.
Lees het volledige rapport voor meer inzicht in de trends die cybersecurity veranderen en de groeiende rol van MSP’s.
Onderzoeksopzet
De resultaten komen uit een onafhankelijk online onderzoek onder 842 IT- en cybersecurityprofessionals bij organisaties met twee tot 2.499 medewerkers. Het onderzoek vond plaats in april 2026 in twintig landen, waaronder de Verenigde Staten, Canada, Mexico, Duitsland, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Australië, Colombia en Argentinië. De resultaten zijn gewogen op basis van de wereldwijde economische verdeling.